Hakk─▒m─▒zda


Türk K─▒z─▒lay─▒ Ar┼čivi, Osmanl─▒ ─░mparatorlu─čunun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyetinin kurulu┼čundan günümüze kadar geçen dönemini yans─▒tan bir niteliktedir. 1868 ‘de Derne─čin kurulmas─▒n─▒ takiben, Türk-Yunan Sava┼č─▒ ile ba┼člayan, ard─▒ndan Trablusgarp, Balkan Sava┼člar─▒, I. Dünya Sava┼č─▒ ile devam eden ve Kurtulu┼č Sava┼č─▒’yla son bulan döneme ait binlerce belge ar┼čivimizde bulunmaktad─▒r. Cephede ve cephe gerisinde gerçekle┼čtirilen faaliyetler; ki geni┼č bir yelpazede de─čerlendirilebilecek öneme haiz; yurtiçi ve yurtd─▒┼č─▒ çal─▒┼čmalar ve ilgili kurumlarla ortak çal─▒┼čmalar, Hilal-i Ahmer’in sosyal hayata kat─▒l─▒m─▒ gibi konular bu dönemin incelenmeye de─čer kesitlerinin en önemlilerinden sadece bir kaç─▒d─▒r.
Cumhuriyetin kurulu┼čundan itibarenden de cemiyetin ad─▒m ad─▒m sosyal ve ekonomik hayata kat─▒l─▒m─▒ ve yükselen ivmesi ar┼čivimizden takip edilebilecektir. Kurulu┼čtan 1928 y─▒l─▒na kadar geçen döneme ait eski yaz─▒ ar┼čivin tasnifi 2010 y─▒l─▒n─▒n sonunda tamamlanarak ara┼čt─▒rmac─▒lara aç─▒lm─▒┼čt─▒r.
1928
y─▒l─▒ sonra yeni yaz─▒ döneme ait belgeler üzerinde tasnif projesi devam etmekte olup projenin sonucu sitemizden duyurulacakt─▒r.

K─▒z─▒lay Ar┼čivinin, tarih ile ilgilenen tüm ara┼čt─▒rmac─▒ ve akademisyenler için yeni bir bak─▒┼č aç─▒s─▒ getirece─čini, yap─▒lacak olan ara┼čt─▒rmalar sayesinde tarihimize yeni bir pencere açaca─č─▒n─▒ dü┼čünmekteyiz. (Güncelleme 15.08.2011)
Bu i├žerik 13402 defa okunmu┼čtur...