Haber Detay

154 yıllık Hazine

154 yıl… Savaşlarda, mübadele yollarında, depremlerde, yüzlerce afet bölgesinde, açlık ve yoksullukla mücadele eden topraklarda, ülkemizde ve uzak coğrafyalarda insanlığın hizmetinde oldu Kızılay ve hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım ulaştırdı ihtiyaç sahibi insanlara…

Hiç şüphesiz bu asrı aşan yolculuk hem ülkemiz hem de dünya tarihine tanıklık eden ve geleceğe ışık tutacak yüzlerce belge ve objeyi de beraberinde getirmiştir. Ülkemizin en önemli arşivlerinden biri olan Kızılay arşivinde muhafaza edilen ve araştırmacıların hizmeti sunulan tarih, yeni projelerle daha geniş kitlelere ulaştırılacak. 154 yıllık Kızılay arşivinde esir mektupları, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı, İstiklal Harbi ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarının hikâyelerine ilişkin değerli belgeler ve birbirinden ilginç hikâyeler bulunmaktadır. Sadece Kızılay tarihi ile sınırlı olmayan Kızılay arşivi, Türkiye tarihine, dünya tarihine, sivil toplum tarihine ilişkin birçok ipucunu barındırır.

Kızılay olarak köklü tarihimizle duyduğumuz gururu, gelecek nesillere aktarmak ve bu tarihin oluşmasında en büyük paya sahip bağışçılarımızla ve bu köklü kurumun gerçek sahibi olan Türk Halkı ile paylaşmak için Arşivimizi ve Kütüphanemizi daha çok geliştirmek ve “Müze Projemizi” hayata geçirmek en büyük görevimiz ve idealimiz.

Arşivimizin, kuruluşundan 1928 yılına kadar olan Osmanlı Türkçesi (eski yazı) koleksiyonu araştırmaya açılmıştır. Koleksiyonun tamamına yakınının tasnifi gerçekleştirilmiş yarısı dijitalleştirilmiştir. Dijitalleştirilme çalışmalarımız devam etmektedir.

1928 yılı sonrası belgelerin ise envanter çalışması yapılmıştır. 1928 sonrası belgelerde önemli seriler (2.Dünya Savaşında Yunanistan’a Yardım, Bulgaristan Göçmenleri, Kıbrıs Barış Harekatı vb.) seçilerek dosya usulü/analitik tasnif ve dijitalleştirme çalışmaları yapılmaya devam edilmekte ve araştırmacılarımıza açılmaktadır.

Sizler de birbirinden değerli ve anlamlı bu iyilik hikâyelerini araştırmak isterseniz Türk Kızılay Etimesgut Yerleşkemizde bulunan Arşivimizi ziyaret edebilir ya da web sayfamızdaki arşiv kataloğumuzdan istediğiniz belgeye ulaşıp Arşiv Yönetimi Müdürlüğümüzden talep edebilirsiniz.